Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 28 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Varistör Çeşitleri

Kısa ismi VDR olan varistör elektronik devre elemanlarından biridir. Doğrusal olmayan bir direnç çeşidi olan varistörler genellikle çinko oksitten üretilen materyallerdir. Fakat varistörlerin silikon karpit ve titanyum dioksitten elde edilenleri de bulunmaktadır. Varistör disk şeklinde bir iç yapıya sahiptir. Bu diskin üzerine bağlantı terminalleri monte edilir ve diskin dışı plastikle kaplanır. Böylece varistör devrede kullanılabilir hale getirilmiş olur. Varistörü oluşturan diskin içerdiği maddenin sahip olduğu kristaller arasında bir direnç oluşur. Bu direnç gerilimden etkilenir ve varistör bu şekilde gerilime duyarlılık özelliği kazanır.

 

Varistör Ne İşe Yarar?

Varistörün kullanım amacı devredeki gerilim dalgalarını söndürmektir. Temel olarak varistörlerin görevi voltaj yükseldiğinde direnci azaltmaktır. Voltaj düştüğü zaman ise varistörler direnci artırıp voltaj dalgalanmalarını söndürme işlevini üstlenirler. Voltaj düştüğünde ya da yükseldiğinde devrede aşırı gerilim olacaktır. Akımı sınırlamak ve dengelemek ile devreyi aşırı gerilimlere karşı korumak varistörlerin işidir. Varistör çeşitleri sayesinde devre voltaj değişimleri sonucunda zarar görmeden kalabilir.

Varistör seçimi yaparken üretildiği malzeme ve mm ile V sayılarının devreye uygunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Siz de devrelerin gerilime karşı korunmasını ve zarar görmemesini sağlamak için Arko Elektronik’in internet adresi üzerinden 10 mm, 14 mm ve 20 mm ile 33 V, 39 V, 56 V, 47 V, 68 V, 82 V, 100 V, 120 V, 150 V, 200 V, 240 V, 270 V, 300 V, 330 V, 360 V, 390 V, 430 V, 470V, 510 V, 620 V, 680 V, 750 V ve 820 V varistörlere uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.