Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Peltier Nedir?

Peltier, nesnelerin sıcaklığını, çevre sıcaklığının altında ve ısıyı belli bir dengede tutmak üzere tasarlanan, kullanılan ısı transfer elemanlarına verilen addır. Yarı iletken olan bu elemanlara termoelektrik soğutucu da denilmektedir.

Peltier Ürünlerinin Özellikleri Nelerdir?

Peltier soğutucu elemanlarının özellikleri, şu şekilde belirtilebilir:

  • 12V ile çalışan elemanlardır.
  • Sıcak ve soğuk olmak üzere iki yüzeyi vardır.
  • İki yüzeyi arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle enerji üretirler. Bu noktada, iki yüzey arasındaki sıcaklık farkı arttıkça soğutucu peltier elemanlarının ürettiği enerji de artar.
  • Miliwatttan, kilowatta kadar geniş bir çalışma yelpazesine sahiptirler.
  • Doğru akım ile çalışan plakalardır.
  • Farklı güçlerde üretilen akımın verildiği yöne göre, bir tarafı ısınırken diğer tarafı soğumaktadır.
  • Bu soğutucularda, voltaj uygulandıktan sonra, elektronlar soğuk taraftan sıcak tarafa geçerler.
  • Isı enerjisi ile elektrik enerjisi arasındaki dönüşümü sağlar.
  • Kullanılan elektronik cihaza göre küçük ya da büyük peltier tercih etmek gerekmektedir. Peltierin büyüklüğünü çektiği akım şiddeti ile anlayabilirsiniz.

Özellikleri baz alınarak tercih edeceğiniz ve ihtiyacınız olan peltier soğutucu fan seçenekleri için Arktek Elektronik’in ürün yelpazesini inceleyebilirsiniz.

Peltier Ürünlerinin Çalışma Dinamizmi Nedir?

Peltierler, uçlarına doğru akım verildiğinde, N ve P tipindeki elemanlar, elektronları bir uçtan diğer uca doğru iterler. Bu hareket neticesinde, bir yüzde ısınma gerçekleşirken diğer yüzde soğuma meydana gelir. Bu sistem termoelektriklerin ısı pompası gibi çalışmasını sağlar.

Peltier Ürünleri Nerelerde Kullanılır?

Peltierler, soğutma sistemlerinin bulunduğu elektronik ürünlerde kullanılan ve kullanılması gereken elemanlardır. Akvaryumlarda, araç buzluklarında, meşrubat soğutucularında, jeneratörlerde, iklimlendirme işlemlerinde peltier kullanılmaktadır. Kısacası, elektrik üretimi, soğuma ve bir ısı dengesi gerektiren tüm elektrik ve elektronik cihazlarda, peltier elemanları kullanılmaktadır.

Niçin Peltier Tercih Edilmektedir?

Mekanik hareketli parçalarının kolay bulunması, hafif ağırlıklı ve akışkan sıvı içermesi, kullanımı bakımından, muadil özellikteki sistemlere göre daha ekolojik olması sebebiyle peltier, çokça tercih edilen bir elemandır. Ayrıca kompresör içermediğinden dolayı daha sessiz oluşu ve montaj kolaylığı sağlaması da tercih sebepleri arasındadır.

Peltier Ürünleri Nereden Alınır?

Elektronik cihazlar için önem taşıyan peltierler için tercih edebileceğiniz pek çok tekno elektrik satış noktası olmakla beraber, bu konuda en güvenilir ve en doğru adres Arkotek Elektrnik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarlar gibi endüstriyel ya da gündelik yaşamı kolaylayan elektronik cihazlarınız için tercih edeceğiniz en güçlü peltier seçeneklerini Arkotek Elektronik’in peltier ürün kataloğundan temin edebilirsiniz.

Arkotek Elektronik Peltier Çeşitleri Nelerdir?

Arkotek Elektronik, 2volt , 3volt, 12vol, 6 volt gibi farklı voltlarla, pek çok peltieri sizlere sunmaktadır. TC14905 4.5 volt, TCI12708 volt, TC103103 3 volt gibi daha pek çok seçeneği uygun fiyatlarla ve kolay ödeme seçeneği ile temin edebilirsiniz. Arkotek Elektronik, ürün çeşitliliği ile beraber, peltier fiyat avantajları ile de müşterilerine avantajlı alışveriş fırsatı sunmaktadır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.