Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı

Dokunmatik Ekran Çeşitleri

Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 77 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Elektronik ve dijital cihazların en önemli parçalarından olan ekranlar, farklı niteliklerle çeşitlendirilmiş önemli parçalardır. Lcd, Crt, Led, Oled ve plazma monitörler ve dokunmatik özellikli tasarımları en çok tercih edilen ekran modellerindendir. Bu ekranlar gelişen teknoloji ile birlikte dokunmatik özelliklerle üretilmeye başlanmış ve çok daha pratik, kullanışlı bir nitelik kazanmıştır.

Dokunmatik Ekran Nedir?

Dokunmatik ekran, Lcd veya Crt ekran üzerine yerleştirilen bir ekran çeşididir. İşlem komutlarını, doğrudan yerleştirilen bu ekran üzerinden alabilen teknolojiye dokunmatik teknoloji denilirken, bu teknolojinin kullanıldığı ekrana ise dokunmatik ekran adı verilmektedir. Bu ekranlar, şeffaf iletken bir film ile kaplı olan panellerdir. Touch panel adı ile de bilinen bu ekranlar, kullanımı çok daha keyifli ve pratiktir.

Dokunmatik Ekran Kullanım Alanları Nelerdir?

Evde, iş yerlerinde, okullarda ya da endüstriyel alanlarda, kısacası hayatın pek çok alanında dokunmatik ekranlardan faydalanılmaktadır. Evde kullandığımız, buzdolabı, çamaşır makineleri, tabletler, telefon ve televizyonlar, klimalar, arabalar gibi pek çok araç gereç ve cihaz üzerinde bu ekranları görebilmekteyiz. Atmler, perakende satış gerektiren yerler, endüstri alanında endüstriyel dokunmatik ekran panellerini kullanmaktayız.

Dokunmatik Ekran Özellikleri Nelerdir?

Dokunmatik ekranlar, pratik kullanım sağlayan ekranlardır. Harekete duyarlı bu ekranlar, yapılan eyleme göre tepki vermektedirler. Kimi daha hızlı olan bu cihazlardan, kimisi, niteliği ve içeriğine göre daha çabuk algılayan, daha kullanışlı cihazlardır.

Dokunmatik Ekran Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Dokunmatik ekran paneli, kullanım alanı ile beraber çeşitlilik gösteren parçalardır. Çoğunlukla rezistif dokunmatik panel, kapasitif dokunmatik panel, kızılötesi dokunmatik panel şeklinde çeşitlendirilmektedirler. Bu çeşitler, tel sayısı Led ya da Lcd gibi farklı tasarımlarla sunulmakta, ihtiyaç ve tasarımlar doğrultusunda tercih edilmektedir.

Farklı niteliklere sahip olan bu ekran çeşitlerinden kapasitif ekranlar, diğer iki ekran çeşidine karşılık, çoklu dokunmatik özelliğe sahiptir. Rezistiflerin ise hasar görmesi daha olası bir ihtimalken kızılötesi ekranlarda kirlenmelere karşı duyarlılık farklı aktivasyonlara sebebiyet verebilir. Her birinin geçirgenlik derecesi kendi alanında oldukça kalitelidir.

Kızılötersi ekranlar: Darbe, çarpma ve çizilme gibi dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Zarif bir dokunuşa tepki verir.

Kapasitif ekranlar: Dayanıklı ekran tipleridir. Yalıtkan malzemenin cam olması sebebiyle daha dayanıklı ekranlardır.

Rezistif ekranlar: Su ya da toz gibi dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Dokunulmadığı takdirde neredeyse hiç enerji harcamazlar ve çok dayanıklı ekranlardır.

Bu elektronik ekran çeşitleri, dokunmatik Led ekran paneli, dokunmatik Lcd ekran olarak farklı tasarımlarla pek çok kullanım alanında tercih edilmektedir. Dokunmatik ekranlar, ATM’ler, hastaneler, telefonlar tabletler gibi oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Aradığınız niteliklere sahip led ve lcd dokunmatik ekranlar için Arkotek Elektronik ürünlerine göz atabilirsiniz.

Arkotek Elektronik’te, 4.8 inç, 7.14 inç, 6.5 inç büyüklüğünde; 8 telli, 5 ya da 4 telli touch panel rezistif dokunmatik ekran seçeneklerini uygun fiyat aralığı ile gereksiniminize göre tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.