Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 1838 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Fet Nedir?

Bir çeşit transistör olan FET’in açılımı, Field Effective Transistör olarak ifade edilmektedir. Tanım olarak ifade edecek olursak; bu transistörleri, yarı iletken malzeme içerisinde, kanal akımını ve iletkenliğini, yük taşıyıcıları yardımıyla değiştirmeye yarayan elemanlar olarak ifade edebiliriz. FET’ler tek kutuplu elemanlardır.

FET’kerin Çalışma Bölgeleri Nedir?

FET’lerde üç çalışma bölgesi mevcuttur. Bunlar;

  • Aktif olmayan, yani transistorün çalışmadığı bölge
  • Lineer bölge, yani transistorün tam verimle çalıştığı bölge
  • Transistorün kesime gittiği doyum bölgesi

FET’lerin Görevleri Nelerdir?

Alan etkili transistörlerden olan FET’ler, analog ve dijital devrelerde, güç dengesi göreviyle kullanılmaktadır. Ayrıca Fetler, anahtarlama görevi üstlenirler ve kapısına uygulanan voltaj ile elektronların kolay veya zor akmasını sağlarlar.

FET’lerin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Fet’ler, analog sinyal devreleri, yükseltici devreler, IGBT gibi alanlarda kullanılan elemanlardır.

FET Çeşitleri Nelerdir?

FET’ler, tıpkı diğer transistörler gibi P kanal ve N kanal olarak çeşitlendirilmişlerdir. Çoğunlukla N kanallı Jfet’ler kullanılmakla beraber, Fet çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Jfet: Junctin Fet,
  • Mosfet: Metal Oxide Semicntucder Fet
  • Fredefet: Fast Recovery Epitaxial Dide Fet
  • Tfet: Tunnel Fet
  • Igbt: Insulated Gate, Bipolar, Transistör
  • Ofet: Organic Fet

Farklı çalışma kapasiteleri içerisinde ise alan etkili transistörler iki gruba ayrılırlar. Bunlar, Jonksiyon fet veya yarı iletken, metal oksitli mosfet. Jfet ve msfet seçenekleri için Arkotek Elektroniği ziyaret edebilirsiniz. Farklı markalara ait, ürün kataloglarını inceleyebilir, ihtiyaçlarınız dahilinde yapacağınız alışverişlerinizi uygun fiyatlar ve ödeme kolaylığı ile temin edebilirsiniz.

Mosfet ve JFet Nedir?

Açılım olarak Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistör şeklinde ifade edilen Mosfet, analog ve dijital devrelerde sık kullanılan ve alan etkili transistörlere verilen addır. Metal oksitli, yarı iletken alan etkili transistörler olarak tanımlanırlar. Junction Field Effect Transistor yani Jfet’ler ise birleşim yüzeyli alan etkili transistörlerdir.

Mosfet ve Jfet Ürünlerinin Özellikleri Nelerdir?

Jfet ve Mosfet özellikleri şu şekilde ifade edilebilir:

Mosfet’ler de tıpkı Jfet’ler gibi üç bacağa sahiptir. Bu bacaklar G: Transistörün base bacağı, S: Kaynak, D: normal transistörün kolektörü olarak görev yaparlar. Bu transistörlerin D ucu ile S ucunun çıkarıldığı bölgeye kanal denilmektedir.

Giriş empedansları yüksek ancak elektrodları arasındaki iç kapasitansları çok düşüktür.

Güç harcamaları düşük ve mekanik dayanımları fazladır.

Jfet’ler giriş empedansları yüksek ve elektronları arası kapasitesi düşük elemanlardır. Bu nedenle yüksek frekanslı elektronik devrelerde kullanılırlar.

Jfetlerin gate ucundan hiçbir akım geçmez ki bu en önemli özelliklerindendir. Bu özelliği, çok sayıda teransistör bulunduran entegrelerde, ısınma ve akım yönünden büyük bir avantaj sağlar.

Aradığınız jfet ve mosfet transistör seçeneklerini uygun fiyat aralığı ve güvenli teslimat ile Arkotek Elektronik’te bulabilirsiniz.

Arkotek Elektronik Mosfet Çeşitleri Nelerdir?

Mosfetler, kanal bölgelerinde kullanılan maddelere göre çeşitlilik gösterirler. Bu malzemeler baz alınarak mosfet çeşitleri, N tipi mosfet ve P tipi mosfet olarak sunulmaktadır. Çalışma şekline göre ise mosfetler, çoğaltan kanallı mosfetler ve azaltan kanallı mosfetler olarak çeşitlendirilmiştir. Bu transistörler için tercih edebileceğiniz adres ise Arkotek Elektronik olarak sizlere desteğini sunmaktadır. SFS9530, IRFP3077, IRLR4132, 2SJ182, SI4134DY gibi hem mosfet hem de jfet çeşitlerini, Arkotek Elektrnik’te, sizlere sunulan uygun fiyat aralığı ile kolaylıkla ve güvenle temin edebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.