Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Mikroişlemci ve Denetleyiciler

Arkotek Elektronik, mikroişlemci ve denetleyiciler gibi pek çok devre elemanlarını, elektronik dünyasının, ayrılmaz parçalarını, uygun fiyatlarla sizlere sunmaktadır. Bu parçalar arasında önemli bir yere sahip olan ise mikroişlemciler ve mikro denetleyicilerdir.

Mikroişlemci nedir?

Bir devre elemanı olan mikroişlemciler, sayıları karşılaştırma, toplama ve çıkarma yapan, sayıları bir yerden bir yere aktarma yapan, aritmetik ve mantıksal işlemleri gerçekleştiren, merkezi bilgisayar birimleridir. Merkezi işlem birimi olan mikroişlemciler, mantık yogası olarak da bilinmektedir.

Mikro Denetleyici Nedir?

Denetleyiciler, mikro denetleyiciler, pek çok işlem bileşenini tek bir tümleşik devre içerisinde toplayan, mikroişlemcilerin tümleşik hâlidir. Cihaz içerisindeki diğer elektronik devrelerle birlikte çalışabildiği gibi tek başlarına da görev alabilirler.

Mikro işlemci ve Denetleyiciler Hangi Amaçla Kullanılır?

Mikroişlemci ve mikro denetleyiciler evlerde, sanayi alanlarında kullanılan pek çok cihaz ve araç gereçlerde yer alan önemli mekanizmalardır. Adeta bir beyin gibi çalışırlar. Çamaşır ve bulaşık makineleri, kahve çay makineleri gibi pek çok ev araç gereçlerinde mikroişlemcilerden faydalanılmaktadır. Sanayi sektöründe ise benzin pompaları, kredi kartı işlemcileri, trafik kontrol cihazları gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca bilgisayar ve telefonlar, otomatik kapılar, modemler içerisinde mikroçiplerden faydalanılmaktadır.

Denetleyiciler de tıpkı mikroçipte olduğu gibi yine telefonlar, otomobiller, televizyon, radyo, hobi elektronikleri gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Mikroişlemcilerin ve Denetleyicilerin Özellikleri Nelerdir?

Hayatın pek çok alanında kullanılan cihazlar için hayati önem taşıyan mikroişlemci ve mikro denetleyici devreler aynı öneme sahip olsalar da farklı özelliklere sahip elemanlardır. Özelliklerini sıralayacak olursak:

Mikroişlemciler:

  • Karar verebilir ve bu kararlara bağlı olarak yeni komutlara geçebilirler.
  • Bir bellekten diğerine veri iletebilirler.
  • Farklı matematiksel işlemleri yapabilir.

Denetleyiciler ise:

  • Harici bellek birimi vardır
  • Programlanabilir analog ve paralel giriş çıkışları vardır.
  • RAM, ROM gibi belleklere sahiplerdir.

Kullandığımız tüm elektronik parçalı cihazların çalışmasında önem taşıyan bu parçalar için Arkotek Elektronik ürün satış sayfasını inceleyebilirsiniz.

Mikroişlemci ve Denetleyicilerin Farkı Nedir?

Mikro denetleyici ve işlemciler arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Öncelikle mikroişlemciler bir merkezi işlem birimidir. Dolayısıyla, sadece karar verebilirler. Bu kararı uygulamak için gerekli olan işlemleri gerçekleştiremezler. Mikro denetleyiciler ise tek başlarına işlemleri denetleyebilir ve işlem gerçekleştirebilir. Ayrıca mikroişlemciler karmaşık yapılarda kullanılırken, mikro denetleyiciler, daha basit işlemlerde kullanılmaktadır.

Mikroişlemcilerin Çeşitleri Nelerdir?

Mikroişlemciler, 8bit, 16 bit, 32 bit,64 bit olmak üzere farklı seçeneklere sahiptir. Arkotek Elektronik çatısı altında farklı özelliklerde mikroişlemci çeşitleri ve denetleyicileri temin edebilirsiniz.

Arkotek Elektronik Mikroişlemci ve Denetleyici Çeşitleri Nelerdir?

Arkotek Elektronik, voltaj regülatörleri, veri dönüştürücüleri, ses entegreleri, multimedya entegreleri, mikroişlemci ve denetleyici gibi tüm entegre devrelerinde, farklı seçenekleri, farklı markalarla sizlere sunmaktadır. Arkotek Elektronik, Atgmel, Toshiba, Nxp gibi farklı isimlerle aradığınız kriterlerde mikroişlemci ve denetleyicileri temin edebilirsiniz. Mikroişlemcilerinizi alırken, işlemcinin çekirdek sayısına, işlem parçacıkları ve sayılarına dikkat ederek; önbellek, veri yolu hızını TDP değerinin yüksekliğini değerlendirerek tercihlerde bulunmalısınız.

Arkotek Elektronik’te farklı bitlerde, farklı özelliklerde mikroişlemci ve denetleyicileri değerlendirebilirsiniz. FM24C8A/24C08SK, SJA1000T/SJA1000SOIC 28, PIC16F877A-I/PDIP40, ATTINY85-20PUDIP-8 gibi ihtiyacınız olan işlemci ve denetleyicileri Arkotek Elektronik güvencesi ile temin edebilirsiniz. Oldukça uygun mikroçip fiyatları, geniş seçenek ve marka çeşitliliği ile güvenilir alışveriş için Arkotek Elektronik’in ürün kataloğunu inceleyebilirsiniz.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.