Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 64 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Taş Direnç

Ohm kanuna göre elektrik akımına oluşan karşı tepkiye direnç denmektedir. Bu doğrultuda bir devre elemanı olan direnç elektrik devrelerinde akımı ve gerilimi kontrol eden aparat olarak tanımlanabilir. Dirençler ayarlı, sabit, ortam etkili ve gerilim etkili dirençler şeklinde sınıflanır. Sabit dirençlerden biri taş dirençlerdir.

Telli direnç ya da tel direnç adlarını da alan taş direnç yüksek güçlü uygulamalarda kullanılan bir elemandır. Taş dirençler farklı malzemelerden üretilebilir. Nikel- kadmiyum, bakır- nikel alaşımlarından üretilebildiği gibi bu direnç çeşidi nikel- gümüş, nikel- krom ve konstantan kullanılarak da elde edilebilir. Tel dirençlerde, diğer adıyla taş dirençlerde bu dayanıklı malzemelerden elde edilen tellerin kullanılmasının nedeni telin sıcaklıktan etkilenerek direnç değerini değiştirmesini önlemektir.

Ayarlanabilir ve sabit direnç olarak farklı güç ve değerlerde üretilen bu elektronik devre elemanlarının telleri yalıtkan, yani elektrik geçirmeyen bir malzeme üzerine sarılır. Bu malzeme porselen, amyant ya da bakalit olabilir. Direnç teli bu yalıtkanların üzerine sarılır ve son aşamada tel sarılmış malzeme yine bir yalıtkan ile kaplanır. Böylece elde edilen taş direnç işlev görmeye hazır hale gelir.

Taş direncin parçalarından biri olan telin uzunluğu ve kesiti söz konusu direncin ohm cinsinden değerini belirler. Bu teller çift katlı sarıldığı için yüksek frekans devrelerinde taş dirençler sıklıkla tercih edilir. Taş dirençler büyük akım taşıyabildikleri için kontrol doğrultucu ve telekomünikasyonda kullanılırlar.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.