Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 1260 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Kondansatör Nedir?

Kondansatör, diğer bir ifade ile kapasitör, tıpkı transistörler, diyotlar, bobinler gibi bir devre elemanıdır. Elektronların kutuplanarak, elektrik enerjisini, elektrik alanında depolayabilme özelliği sebebiyle, yalıtkan malzemenin iki metal tabaka arasına yerleştirilmesi sonucu ortaya çıkan temel elektrik - elektronik devre elemanına kandansatör adı verilmektedir.

Kondansatör Ne İçin Kullanılır?

Kapasitörler, günlük hayatta kullandığımız elektrik devreleri içinde kullanılmaktadır. Bu alanda elektrik enerjisini depolama görevini üstlenmektedir. Bununla beraber, doğru akımı yani DC akımı engellerken AC yani alternatif akımı iletmeye yardımcı olurlar. Bu işlevleri ile güç devrelerini filtrelemek, rezonans devrelerinde gerekli olan frekansları oluşturmak, iletim hatlarındaki güç akışını kontrol etmek ve voltajı düzenlemek göreviyle kullanılırlar.

Kapasitör Ürünlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kısa süreli şarj depolamak için kullanılan kapasitörler, gündelik hayat içerisinde pek çok elektrik elektronik devre gerektiren cihazlar için kullanılan elemanlardır. Fabrikalarda, motorların çok olduğu yerlerde, adaptör ve güç kaynaklarında, bilgisayarlardaki RAM’lerde, dijital kameralarda, dizüstü bilgisayar ve benzeri cihazlarda, evde ve iş hayatında yaygın olarak kullanılan daha pek çok cihazda bu devre elemanlarından faydalanılmaktadır.

Kapasitör Özellikleri Nelerdir?

Hemen hemen her cihazda kullanım sağlanan kapasitörlerin özellikleri:

  • Kapasitörler, iki uca sahiptir.
  • Elektrik enerjisini elektrik alanı içerisinde depolamaktadır.
  • AC akımı iletmektedir.
  • Kısa süreli şarj depolama özelliği mevcuttur.
  • Soğuk ortamda ya da kendi nominal voltaj değerinde çalıştırıldığında daha uzun süreli ve yüksek kapasiteli çalışma özelliklerine sahiptir.
  • Kondansatörler, 10V, 25V, 63V, 100V, 160V, 350V, 400V, 600V, 10001v gibi kendi voltaj değerlerine sahiptir ve bu değerler üzerlerinde mevcuttur.

Elektronik cihazlar için önemli bir devre elemanı olan kondansatörlerde ihtiyacınız olan parçayı temin etmek için, Arkotek Elektroniğin ürün kataloğunu değerlendirebilirsiniz.

Kapasitör Çeşitleri Nelerdir?

Kutuplu ve kutupsuz olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunan kondansatörler, sabit değerli kondansatör ve ayarlı yani değişken kondansatör olarak ikiye ayrılırlar. Sabit değerli kondansatörlerin sağladığı değer, sonradan değiştirilemez, elektrolik kondansatör, mika kâğıtlı kondansatör, trimer kondansatör, süper kondansatör gibi kondansatörler, sabit değerli kondansatörlerdendir. İhtiyaçlar dğrultusunda tercih edilen bu ürünler için elbette güvenilir ve ekonomik adreslerden alışveriş yapmak gerekmektedir. İşte tam da bu noktada, “Kondansatör nerede satılır?” sorusu belirmektedir. Bu sorunun en güvenilir yanıtı ise Arkotek Elektronik olarak karşınıza çıkmaktadır. Elektrik ve elektronik pek çok devre elemanlarını temin edebileceğiniz, en güvenilir adreslerden olan Arkotek Elektronik, seramik, polyester, elektrolit, multilayer kondansatörler gibi, smd kondansatör, plastik film kondansatör olmak üzere daha pek çok kondansatör seçeneğini sizlerle buluşturmaktadır

 Kapasitör Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kondansatör satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı konular mevcuttur. Bunlardan ilk olarak kullanım amacı, kullanım alanıdır. Bununla beraber, bilinmesi gereken bir diğer nokta, enerji sağlayacağı DC yükün, akım ihtiyacına göre seçilmesi gerektiğidir. Çalışma gerilimi, polarizasyon, kapasite değeri, bu değere bağlı olarak tolerans, sıcaklık katsayısı, kaçak akım gibi belli başlı husular da kapasitör satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Kondansatör Fiyat Aralığı Nedir?

Yaşamın her alanında kullanılan pek çok elektronik cihaz için gerekli olan devre ve entegrelerine ulaşabileceğiniz Arkotek Elektronik, kondansatör fiyatları ile bütçenizi zorlamadan, kaliteli alışveriş yapabilme fırsatını sizlere sunmaktadır. 560nf 100V 330NF 250V, 820NF 400V gibi değerlerle polyester kondansatörler, 100NF 50V Multilayer kondansatörler, 820UF 25V, 6800UF 16V, 10UF 350V elektrolit kondansatörler gibi pek çok seçeneğe ulaşabileceğiniz kapasitörler için Arkotek Elektrnik’i ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, uygun kapasitör fiyatları, hem marka seçeneği hem de ekonomik satış prensibi ile Arkotek Elektronik’te sizleri beklemektedir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.