Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Ferit Modelleri

Bu yazı içerisinde “ferrit nedir? Ne için kullanılıyor, nereden alınır? Özellikleri nelerdir?  Ferit nüveli bobinler nerelerde kullanılır ve nereden alınır? Bobin ve nüve nedir? Ferit nüveli boğum nedir?” gibi sorulara yanıt oluşturabilecek bilgiler sunulacaktır. Öncelikle Ferit, boğum, nüve gibi kavramlardan söz edelim.

Ferit Nedir?

Özellikle bilgisayar şarj kabloları üzerinde ve kablo içerisinde cihaza yakın kısımda bulunan, yapısı silindir şeklinde olan elemanlara, ferrit ya da ferrit boğumu adı verilmektedir. Boğum ise, elektronik cihazları istenmeyen sinyallerden koruyan silindir şeklindeki yapıdır. Birbiri ile bağlantılı olan bu kavramlar içerisinde yer alan nüve ise bütünü oluşturan parça, çekirdek anlamındadır. Nüveler, trafolarda kullanılan elektrik enerjisinden, frekans ayarları değiştirilmeden gerilimin yükseltilmesine yarayan önemli parçalardır.

Ferit Nüve Nedir?

Elektronik alanda kullanılan ferit nüve yüksek frekanslı devrelerde, radyo alıcı ve vericilerinde kullanılan bir bobin türüdür. Birbiriyle bağlantılı bu parçalar, elektronik devrelerde aktarım için mühim parçalardır. Ferrit nüveler, Ferrit boğumu olarak da bilinmektedir. Bu nüveler, elektrik ile çalışan cihazların, kablolarındaki silindir şeklindeki yapıdır. Yarı manyetik madde olan ferritten yapılmış, içi boş bir çekirdektir. Parazit ve radyo frekansı girişimini ve elektromanyetik dalgaların yarattığı gürültüyü azaltmaya yarar.

Ferit Nüveli Bobin Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Elektronik devrelerden tutun da otomobillere kadar birçok alanda kullanılan bobinler, oluşturduğu manyetik alanda elektrik enerjisi depolama görevini üstlenen, ferrit nüveli, hava nüveli, toroidal  gibi çeşitleri bulunan devre elemanlarındandır. Frekans ve akımlarda, bobin çeşitleri içerisinde, yüksek frekansa sahip devrelerde, radyo alıcı ve vericilerinde kullanılan türüne ise ferit nüveli bobin denilmektedir. Bu bobinler sayesinde, iletken tel az miktarda kullanılarak istenilen gerilim oluşturulmaktadır.

Ferit Nüveli Bobin Nerelerde Kullanılır?

Demir nikel, kobalt, bakır, alüminyum ile bazı katkı maddelerinin kullanılmasıyla elde edilen ferrit nüveli bobinler, hoparlörler, radyo alıcı ve vericilerinde, batarya şarjlarında, jeneratörlerde ve akım filtreleme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ferrit Nüveli Bobin Çeşitleri Nelerdir?

Ferrit nüveli bobinler, dolu ve hava oluklu oluşuna göre iki çeşit olarak farklı ebatlarla üretilmektedir. Bu ebatlar, küçük, orta ve büyük ebatlardır.  Ayrıca elle ayarlı ve tornavida ayarlı ferrit nüveli bobinler de mevcuttur. Arkotek Elektronik, bobin çeşitleri ile aradığınız ve ihtiyacınız olan seçenekleri, uygun fiyatlarla satışa sunmaktadır.

Ferit Nüveli Bobin Nereden Alınmalı?

Ferrit boğumu alışverişlerinizde sunduğu güvenli alışveriş fırsatı ile Arkotek Elektronik aradığınız tüm devre elemanları ve entegreleri gibi ferrit nüveli bobinleri de sizler için uygun fiyatlarla satışa sunmaktadır. Arktek Elektronik’te, kullanım amacı ve özelliklerine göre sınıflandırılan ve fiyatlandırılan ferit nüve fiyat olarak oldukça makul bir değerle satışa sunulmaktadır. Bobinler, indüktörler, enkoderler, direnç çeşitleri, antenler gibi pasif komponentler ve uygun fiyatları için siz de Arkotek Elektronik’in ürün seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.