Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 81 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Trimpot Modelleri

Dışarıdan fiziksel müdahalelerle değeri değiştirilebilen direnç çeşidine potansiyometre denilmektedir. Potansiyometrelerin daha güçlü ve daha yüksek akım değerine sahip devrelerde kullanılan çeşitleri de reosta olarak adlandırılır. Trimpot ise ayarlı dirençlerden biri olup elektronik devrelerde ayarı uzun süre değişmeyecek direnç tipidir. Trimpot çeşitleri potansiyometre trimpot ya da trimer potansiyometre adları da verilmektedir.

Bilindiği üzere potansiyometreler karbon potansiyometre, vidalı potansiyometre ve telli potansiyometre olarak üç sınıfa ayrılır. Trimer potansiyometre, bir diğer adıyla trimpot ise karbon trimer potansiyometre çeşitleri arasına girer.

Trimer potansiyometreler ince uçlu tornavidalar ile ayarlanabilen dirençlerdir. Trimpotların kullanıldığı elektronik devreler direncin birkaç defa ayarlandıktan sonra bu ayar değerinde sabit bırakıldığı devrelerdir. Potansiyometre trimpot çeşitleri düşük güce sahiplerdir. Bu nitelikleri bu devre elemanlarının elektronik devrelerde sıklıkla kullanılmasına sebep olmuştur.

Kontrol edilebilen bir direnç çeşidi olan trimpotun elektronik devrelerdeki görevleri;

  • Devredeki gerilim ve akımın kontrolünü sağlamak,
  • Devrenin kullanıldığı alette ayarların ve kalibrasyonun yapılması,
  • Akım seviyesini ayarlamak.

Trimpotların Japon trimpot, kombi trimpot, çok turlu trimpot, tek turlu yatık trimpot, tek turlu dik trimpot gibi devre özelliklerine uyum sağlayacak biçimde üretilen çeşitleri mevcuttur. Ayrıca smd trimpot da trimer potansiyometre çeşitleri arasında yer alır.

Siz de elektronik devreniz için ihtiyaç duyduğunuz trimpot çeşidini satın almak ve trimpot fiyatları hakkında bilgi edinmek için Arkotek Elektronik internet sitesini ziyaret edebilir, siparişinizi hemen verebilirsiniz.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.