Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 511 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Optokuplör Nedir?

Optoizolatör, optikalizolatör, fotokuplör isimleri ile de bilinen optocouplör, birbirleri ile optik bağlantılı, ışın verici ve foto alıcıdan oluşan devre elemanlara verilen addır. Otokuplör nedir sorusuna daha teknik bir tanım yapmak gerekirse; bir elektrik sinyalinin iki izole devre arasında iletilmesine izin veren, yarı iletken cihazlara verilen isimdir.

Optokuplör Ne İçin Kullanılır?

Otokuplör, bir röledir. Röle ise kabloyu taşımak ya da iletilecek olan hareketi güçlendirmeye yarayan, üzerinden devre geçtiği zaman çalışan bir devre elemanıdır. Peki, otokuplör röle ne için kullanılır?  Birbirleri ile optik şekilde bağlanmış, ışık verici ya da foto alıcıdan oluşan otokuplör röle devresi, elektriksel bağlantıya ihtiyaç duymadan, yüksek gerilim, düşük gerilim ve akım kontrollerini yapmakla görevlidir. Aynı zamanda iki devre arasındaki iletişimi de otocouplör röle sağlamaktadır.

Özellikle düşük voltajlı veya yüksek gürültüye duyarlı devrelerde elektrik çarpışma olasılıklarını önler. Bunun yanında istenmeyen sesleri dışlamak, devreleri izole etmek için de kullanılır.

Optokuplör Nerelerde Kullanılır?

Hem doğrusal hem de dijital hatlarda kullanılan otokuplörler, PLC gibi özel bilgisayarlar, müzik endüstrisi, mikroişlemci sistemler, otomasyon endüstrisi, MOSFET ve IGBT sürücülerde, bilgisayar ve telekomünikasyon teknolojilerinde kullanılmaktadır.

Optokuplör Çeşitleri Nelerdir, Otokuplör Nereden Alınır?

Otokuplörler, ihtiyaçlarına ve anahtarlama yeteneklerine göre farklı çeşitleri olan devre elemanlarıdır. Tamamı led kızılötesi ışık yayan bu otokuplör çeşitleri arasında yer alanlar ise aşağıda açıklanmıştır:

Transistör çıkışlı otoküplör: Gürültü veya elektrik geçişlerinden kaynaklanan yanlış tetiklemeleri kontrol edilebilir. Foto DC devrelerle ilgili izolasyonlarda transistör çıkışlı otokuplörler kullanılır. Bu otokuplör kullanılmadan önce transistorün maksimum derecesi bilinmelidir. PC816, 817, LTV 817, K847PH en çok kullanılanlardandır. Hızı ortalama bir seviyededir.

Darlington çıkışlı otokuplör: İki transistorün birbirini kontrol ettiği transistör çiftidir. Bu çeşitler, yüksek kazanç kabiliyeti sağlar. 4N32, 4N33, H21B1, H21B2 en çok kullanılanlardandır. Hızı oldukça yüksektir.

Triyak çıkışlı otokuplör: AC tabanlı kontrol veya anahtarlamanın gerekli olduğu yerlerde kullanılır. IL420, 4N35 en çok kullanılanlardandır. Yavaş ve orta arası bir hıza sahiptir.

Scr Çıkışlı Otokuplör: Silikon doğrultucu anlamına gelen bu otokuplör, diğer otokuplörler gibi led kızılötesi yayar. MOC3071, IL400, MOC3072 Scr çıkışlı otokuplör çeşitlerindendir.

Elektronik sistemler için gerekli olan tüm devre elemanlarında olduğu gibi otokuplör çeşitlerinde de güvenle alışveriş yapabileceğiniz adres, Arkotek Elektronik olarak karşınıza çıkmaktadır. Arkotek Elektronik’te tüm otokuplör seçeneklerine, ekonomik ücretlendirmelerle sahip olabilirsiniz.

Arkotek Elektronik Otokuplör Çeşitleri Nelerdir?

Arkotek Elektronik, Vishay Siliconix, Avago, Toshiba, Sharp gibi isimlerle farklı pek çok seçeneği Arkotek çatısı altında sizlere sunmaktadır. PS2501, TLP3043, HCPL3121, MOC3043, CNY74, SFH6136 gibi, tüm otokuplör çeşitleri arasından aradığınız kriterlere uygun olan otokuplör tercihlerinizi Arkotek güvencesi ile temin edebilirsiniz. İhtiyacınız olan daha pek çok çeşit ve modeli değerlendirebilmek için Arkotek Elektronik’i ziyaret edebilirsiniz.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.