Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 2 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Transformatör Nedir?

Transformatör, iki ya da daha fazla elektrik devresini, elektromanyetik indüksiyonla birbirine bağlayan bir çeşit elektrik aletidir. Diğer bir ifade ile devreler arası elektriği elektromanyetik alan aracılığı ile iletme görevini üstlenen cihazlardır ve trafo olarak adlandırılmaktadır.

Transformatörler Hangi Amaçla Kullanılır?

Transformatörler, herhangi bir elektrik devresinde voltajı veya elektrik akımını düşürmek ya da yükseltmek amacıyla kullanılan aletlerdir. Elektrik devresindeki voltajı düşürmek, akımı düşürmek ya da yükseltmek amacıyla kullanılırken, elektronik ortamlarda ise farklı devrelerdeki yükselticileri birleştirmek için kullanılır.

Transformatörler Nerelerde Kullanılır?

Elektrikli aletlerin kullanımının yaygın olduğu alanlarda, elektronik cihazlarda, söz konusu olan akımının değeri yeterli değilse ya da fazla akım söz konusu ise transformatörler devreye girer. Kısacası elektrik enerjisinin olduğu çoğu yerde, Alternatif akımın yani AC’nin olduğu yerlerde transformatörler kullanılmaktadır. Telefon şarj aletlerinde, evlerde hoparlörlerde ses trafosu kullanılmaktadır.

Transformatör kullanılan ev aletleri içerisinde yer alan küçük ev aletleri, cep telefonu şarj cihazları, elektrik süpürgeleri, kapı zili, televizyonlarda bu transfrmatörler kullanılırken, yine radyolarda da radyo transformatör kullanılmaktadır.

Transformatörlerin Özellikleri Nelerdir?

Doğru voltaj ve elektrik akımını sağlayan, cihazların performansını ve ömrünü olumlu etkileyen transformatörler, nüve ve iki adet bobinden oluşmaktadır. Nüve çeşitleri, çalıştığı ortam ve faz sayısı dikkate alınarak farklılık göstermektedir. Trafolar, faz sayısı, nüve çeşitlerine, sargı şekline göre çeşitlendirilmektedir. Trafolarda soğutma amacıyla hava, su veya yağ kullanılır. Gruplandırmalarda bu soğutma sistemi de baz alınmaktadır. Trafo alışverişlerinizde, Arkotek Elektronik ihtiyacınız olan trafo çeşitleri, mini trafo modelleri gibi seçeneklere kolayca ulaşabileceğiniz bir adres olarak sizlere güvenli alışveriş hizmetini sunmaktadır.

Transformatör Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım amacı, nüve çeşidi, faz sayısı gibi hususlar dikkate alınarak çeşitlendirilen trafo çeşitleri şöyle sıralanmaktadır:

Nüve Tipine Göre Trafolar:

  • Çekirdek tipi,
  • Mantel tip,
  • Dağıtılmış tip

Kullanım Amacına Göre Trafolar:

  • Oto transformatör
  • İzolasyon transformatör
  • Alçaltıcı transformatörler
  • Yükseltici transformatörler
  • Ölçü transformatörler

Faz Sayısına Göre:

Tek fazlı transformatörler

Çok fazlı transformatörler

Kullanacağınız amaç doğrultusunda ihtiyacınız olan trafo seçeneklerini Arkotek Elektronik ile tercih edebilirsiniz. 2x22mH 10X12.5mm trafo, Tms 93633ct modelleri gibi farklı trafo seçeneklerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Transformatör Fiyatları Nelerdir?

Arkotek Elektronik, bobin ve indüktörler, varistörler, kapasitörler gibi trafo çeşitleri ve fiyatları ile alıcılara ekonomik fırsatlar sunmaktadır. Bu trafolar, dolar bazında ve kullanım alanları ve çeşitli özelliklerine göre belirlenmiştir. Arkotek Elektronik bünyesinde satışa sunulan trafolar içerisinde, televizyon trafosu fiyatları, küçük transformatör fiyatları oldukça makul değerlerle sizlere sunulmaktadır. Siz de kullanım amacınıza göre ihtiyacınız olan trafoları, makul fiyatlarla Arkotek Elektronik bağlantısı ile temin edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.