Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 52 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Jak ve Fiş Çeşitleri

Kulaklık, hoparlör, mikrofon gibi ses donanımlarının girişlerine jak denir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bilgisayar, tablet ve elimizden düşmeyen telefon gibi elektronik araçlarda işitsel veri jak girişleri ve jak kabloları ile sağlanır. Bu yüzden jak kabloları günlük yaşamda en çok kullanılan kablolardandır. Jak kablonun ucunda kalan metal kısımdır. Kablosuz, soket şeklinde olan jaklar da vardır. Jaklar birbirini tamamlayacak şekilde iki farklı uç olarak üretilir. Bir uç jak girişi adı verilen dişi jak, diğer uç erkek jaktır. Erkek jak, jak girişine yerleştirirek kullanılır. Anten ucuna takılan minik soketler de jaktır.

Jak Çeşitleri Nelerdir?

Jak, birbirini tamamlayan yuva ve çividir. Dişi jak girişi yuvaya, erkek jak ise çiviye benzer. Erkek jak, genel olarak bir kablonun ucunda yer alır. Jak çeşitleri aslında çok uzun zamandır farkında bile olmadan kullandığımız elektronik parçalardır. Kulaklıkların çivi şeklindeki ucu erkek jaktır. Telefon ve tablette kulaklık girişi adı ile bildiğimiz kısımda ise dişi jak yer alır. İki farklı jak ölçüsü bulunur. Bunlardan bir tanesi 3.5 mm jak, diğeri 6.3 mm jaktır. İşlevsellik bakımından da farklı jak çeşitleri bulunur. Fiş olarak karşımıza çıkan jaklardan biri mono jak, diğeri stereo kablo jaktır. Mono, tek kanal ses iletiminde kullanılır. Stereo kablo ise çift kanal ses iletimini sağlamak amacıyla kullanılır. Bu fiş çeşitleri bilgisayar kullanan hemen hemen herkesin evinde bulunur. İhtiyacınız olan fişleri ve Arkotek Elektronik markalı jakları sitemizden kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

Jak Dönüştürücü Nedir?

Bazı cihazlar standart jak kullanımı için uygun değildir. Bu cihazlardan ses verilerini alabilmek veya iletebilmek için ekstra bir bağlantı kullanılması gerekir. Bu bağlantıyı 2.5 mm jak sağlar. Daha kolay anlaşılabilmesi için örnek vermek gerekirse; masaüstü bilgisayarların birçoğunun kasasına standart kulaklık takıldığı zaman ses alınamaz. Ayrıca doğrudan mikrofon da kullanılamaz. Ancak kasaya jak dönüştürücü takıp bu dönüştürücünün diğer ucuna da kulaklık takınca ses alınabilir ya da mikrofon kullanılabilir. Jak dönüştürücü farklı formda birçok elektronik alette kullanılır. Sitemizde birçok dişi fiş çeşitleri mevcuttur. İnceleyerek ihtiyacınız olan modelleri hemen sepete ekleyebilirsiniz. Hazır sitemizdeyken TV fişleri kategorimizi de göz atabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Jak Çeşitleri

Televizyon izlerken, bir cihazdan müzik dinlerken farkında olmadan jak kullanıyoruz. Çünkü jak giriş ve çıkışları hayatımızın her alanında var. Anten bağlantılarında, uzatma kablolarında, çoklayıcılarda mutlaka bir yuva ve bir çivi bulunur. Hatta gözümüzün görmediği birçok bağlantıda jak vardır. Banan jak bunlardan biridir. Ses iletim sistemlerinin kablolanması sırasında kısa devre olmasını engeller. Ayrıca kablolardan kaynaklanan gürültü seviyesini en aza indirir. Jak fiyatları birbirinden çok farklıdır. Çünkü birden fazla jak vardır ve hepsinin kullanıldığı yerler de çok farklıdır. Uygun fiyatlı jak çeşitlerini sitemizden satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.