Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 18 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

PTC Sensör

Isıl direnç adı ile bilinen termistör sıcaklığı ve iletkenliği değişen bir tür direnç çeşididir. Sıcaklıkla direnci değişen maddelere ise term, rezistör kelimelerinin birleşimi olan termistör denir. Termistör çeşitleri PTC, yani pozitif sıcaklık sabitine sahip olan dirençler ve NTC, yani negatif sıcaklık sabitine sahip olan dirençlerdir.

PTC direnç ya da bir diğer adıyla PTC termistör İngilizce karşılığı “Pozitif Temperature Coefficient” kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmanın ismini alır. Bu kelimelerin Türkçe karşılığı ise “Pozitif Sıcaklık Katsayı” olmaktadır. Bulundukları devrenin sıcaklığı arttıkça PTC sensörlerin de elektriksel direnci de artar.

 

PTC Termistör Özellikleri

  • PTC sensör bir direnç tipi ve termistör çeşitlerinden biridir.
  • PTC dirençler yarı iletken malzemelerden üretilirler. Bu termistörler çoğunlukla bakır, nikel, manganez ve kobalt içerir.
  • Sabit değerli değil, değişken değerli dirençlerdir. Sıcaklıkları ve iletkenlikleri değişmektedir.
  • Bulundukları yüzey ya da ortamın devrenin sıcaklığı arttıkça paralel şekilde PTC termistör çeşitlerinin de dirençleri artar.
  • PTC termistörlerin kullanım amacı elektronik devrelerin ısı düzeyini belirli bir sınırın altında tutmayı sağlamaktır. Bu sensörlerin bir diğer işlevi ise ısı değerlerinin belirli bir aralıkla sınırlı kalmasını muhafaza etmektir.
  • PTC sensörler yaygın olarak motorları korumak için kullanılır. Bu tip termistörler motorun gücünü kesebilen sensörlere bağlanır ve adeta bir şalter gibi çalışarak diğer elemanlara enerjinin ulaşmasını sağlar.

Tüm direnç çeşitlerini bulabileceğiniz Arkotek Elektronik’te NTC ve PTC termistör fiyat bilgilerine ulaşabilir, siparişinizi hemen verebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.