Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 28 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Akım Sınırlayıcı Devre

Elektrik yüklü parçacıkların hareketi ile ilgilidir. Bu hareket sonucu iletken maddeler akım iletir. İletken maddelerin metaller olduğu da bilinen bir gerçektir. Elektrik devresi ise direnç, kapasitör, anahtar, transistör, ve üreteç gibi devre elemanlarının birbirlerine bağlanıp oluşturdukları sisteme verilen isimdir. Elektrikle çalışan her cihazda elektrik devresi bulunur. Elektrik devrelerinin çalışması için elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Elektrik enerjisi ise ya şebeke üzerinden priz aracılığıyla ya da batarya üzerinden alınır.

Elektrik gerilimi ise akımın oluşmasını yani, elektronların hareket etmesini sağlar. Madde içindeki elektronların hareket etmesi için gerekli olan ise elektrik gerilimidir. Elektrik akımı ise gerilim etkisi sonucunda elektrik yüklerinin iletken bir madde üzerinden hareket etmesidir. Gerilim elektronların hareketini sağlarken elektrik devresinde asıl iş akımındır. Devredeki gerilim dalgalarını söndürmek için ise akım sınırlayıcı kullanmak şarttır.

 

Akım sınırlayıcı devre, voltaj yükseldiğinde direnci azaltıp voltaj düştüğünde direnci artırır. Böylelikle voltaj dalgalanmalarını söndürülmüş olur. Akım kontrol devresi gerilim miktarı ile ters orantılı çalışır. Akım sınırlayıcı gerilim yükseldiğinde direnci düşer, gerilim düştüğünde ise değeri artar. Yani ani voltaj değişimleri yaşandığında bu sınırlayıcı elemanlar sayesinde devre zarar görmeden muhafaza edilebilir. Akım sınırlayıcı elemanlar ile akım yükselmeleri belirlemiş olan değerin altına indirilir. Ayrıca yüksek akım sonucu meydana gelen kısa devre gibi durumların da önüne geçmek için akım sınırlayıcı elemanları Arkotek Elektronik’ten edinebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.