Tüm Üyelere 2000 TL Üzeri Kargo Bedava
Menü
Giriş
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yukarı
Ürünleri Filtrele
Ürünleri Filtrele
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 3 ürün bulunmaktadır.
Ürün Fotoğrafı
Ürün Adı
Marka
Açıklama
Datasheet
Alt Kategori
Fiyat
İşlem

Antenler ve Anten Akesuarları

Hayatın pek çok alanında kullanılan, hem alıcı hem verici niteliklere sahip olan anten ve çeşitleri, hangi amaçla, hangi sektörlerde kullanılır? Nasıl bir işleve sahiptir? Nereden alınmalıdır ve anten çeşitleri nelerdir? Anten kullanımında gereken yan ürünler nelerdir?

Anten Nedir?

Farklı kullanım alanına sahip antenler, elektromanyetik dalgaları hem alabilen hem de farklı merkezlere iletebilen sistemlere verilen addır. Dikey ve yatay yönlendirmelerle çalışan antenler, elektromanyetik dalgaları toplayan ya da vericiden aldığı sinyali ortama yayan elektromanyetik cihazlardır.

Anten Aksesuarları Nelerdir?

Modern çağın gereklerinden olan ve hayatın tüm alanına yayılan elektronik cihazlarla beraber, günlük hayatta pek çok alanda ve sektörde kullanılan antenler için, pek çok tamamlayıcı parçaya, aksesuara ihtiyaç duyulmaktadır. Bağlantıyı sağlamak, ileti kalitesini arttırmak ya da sinyalleri sağlıklı alabilmek, cihazlar ve antenler arasındaki iletişimi sağlayabilmek için kullanılan bu aksesuarlar nelerdir?

Bağlantı kabloları, iki ya da daha fazla parçaya ayrılmış olan ileti kabloları arasındaki bağlantıyı sağlamak için kullanılan klemensler, cihazların iletişimini sağlayan switchler ve anten konektör yani anten soketi gibi parçalar, bağlantı sırasında ihtiyaç duyulan anten aksesuarlarındandır. Tüm bu aksesuarlar ve ana ihtiyaçlarınız için Arkotek Elektronik güvenli alışveriş noktası olarak karşınıza çıkmaktadır. Arkotek Elektronik’te yer alan anten ve aksesuar parçalarını inceleyerek, siz de ihtiyacınız dâhilinde alışverişlerinizi, güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Anten ve Anten Aksesuarlarının Kullanım Amacı Nedir?

Antenler, boşluktaki elektromanyetik dalgaları toplamak, iletim kanalı içerisinde dalgaları toplamak, ya da boşlukta aldığı bu dalgaların yayılımını sağlamak için kullanılmaktadır. Antenler, topladıkları bu dalgaları kilometrelerce uzağa yayabilirler.

Hem alıcı hem verici işleve sahip olan antenlerde alıcı antenin görevi; serbest uzaydaki elektromanyetik dalgaları yakalamak ve bunları elektriksel sinyale dönüştürmektir. Verici olarak kullanılan antenler ise elektriksel sinyali, elektromanyetik dalga şekline dönüştürmekle görevlidir. Verici olan bu antenler, elde ettikleri bu enerjiyi ise serbest uzaya yaymaktadırlar. Antenlerin tamamlayıcı unsurları olan anten aksesuarları ise cihazlar, kablolar ve bu gibi parçalarla antenler arasında sağlıklı bağlantı kurmak amacıyla kullanılmaktadır.

Anten ve Aksesuarları Hangi Alanlarda Kullanılır?

Haberleşme ağından tutun da gündelik yaşamda kullandığımız pek çok araç ve gereçlerde kullandığımız antenler, hayatımızın pek çok alanında işlevsel olan cihazlardır. Haberleşme alanları, telefon ve telsizler, modem ve uydu alıcılarında, otomobillerde, radyo ve televizyon gibi kullanımı yaygın cihazlarda; evde, iş yerlerinde ve pek çok çalışma alanlarında ileti ve bağlantı gerektiren sahalarda, kısacası pek çok yaşam alanında farklı çeşitlerdeki antenlerden faydalanılmaktadır.

Anten Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Antenler, farklı karakteristik özelliğe sahip ve farklı çeşitleri bulunan, kullanım alanına göre tercihlerde bulunulan ürünlerdir. Antenlerde karakteristik olarak giriş empedansı bulunmaktadır. Bu özellik, vericiden çıkışın kayıpsız şekilde yayılmasını sağlayan bir özelliktir. Antenler, empedans ile iyi bir eşleşme gerektiren vswr, polarizasyon ve anten etki yüzeyi, yakın ve uzak alan gibi sayabileceğimiz pek çok karakteristik özelliklere sahiptir.

Antenler, karakteristik özellikleri ile beraber, uygulama alanları, çalışma frekansları, kullanılacak olan ortamın şartları baz alınarak belirlenen farklı çeşitleri arasından tercih edilirler. Bu çeşitleri sıralayacak olursak:

  • Anten kazancı hesaplamalarında kullanılan ve her yöne eşit ışıma sağlayan izotropik antenler
  • Dipol, monopol, sarmal antenleri kapsayan ve temel anten türlerinden olan antenler,
  • Çok elemanlı ve çok yönlü anten çeşidi olan log periyodik antenler… Bu antenlere papyon antenler örnek olarak verilebilir.
  • Yagi uda, helical wire, spiral antenler gibi antenleri kapsayan gezici antenler,
  • Sıva altı uygulamalar ve hava, uzay aracı gibi uygulamalarda kullanılan açıklık antenler… Bu antenler için, horn ve slot antenleri örnek verebiliriz.
  • Kullanım alanı çok daha yaygın olan microşerit antenler… Bu antenlerden genellikle cep telefonlarında, füzeler, uydular, uzay araçları gibi alanlarda faydalanılır.

Anten Alışverişi İçin Doğru Adres Neresidir?

Arkotek Elektronik, anten ve aksesuar parçaları ürün seçeneklerinde, kullanım alanınıza göre tercih edebileceğiniz seçenekleri sizlere sunmaktadır. Üstelik Arkotek Elektronik ile sadece anten ve aksesuarları değil, sinyal koşullandırıcılar, varistör çeşitleri, ferit ve ankoder çeşitleri gibi pek çok araç ve gereci ekonomik, bütçenizi zorlamayacak fiyatlarla temin etme fırsatı elde edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.